Який будинок побудувати?
Будинок повинен вписуватися в ділянку і оточення, отже, відповідь на головне питання може виникнути з конкретної ситуації. Наприклад, власники невеликих ділянок, очевидно, будуть вибирати вдома з малою площею забудови, тобто двоповерхові. Варто взяти до уваги сусідство, особливо в містах і на територіях із щільною забудовою. Погано жилося б в одноповерховому бунгало серед вілл в кілька поверхів. Висоту будинку і форму даху можуть також вказати умови забудови іл приписи місцевого регламенту. Потрібно будувати у відповідності з умовами дозволу, можливо меншого розміру, але ніколи - більшого. Головне - вибрати такий будинок, на який вистачить коштів. немає сенсу планувати дім "на виріст", не варто втрачати року на виснажливе завершення робіт потроху. Краще будувати скромніше, але ефективніше - так, щоб встигнути отримати задоволення від проживання в будинку.
Будинок з експлуатованої мансардою. Найчастіше оптимальним рішенням є одноповерховий будинок без підвалу, з другим житловим поверхом на мансарді. Невипадково це самий популярний тип.
Такий будинок дозволяє при наявності невеликої площі забудови отримати досить велику експлуатовану площа, використовується простір під дахом, і до того ж має чітко функціональне зонування. У будинках цього типу природним чином створюється поділ на загальну, денну (перший поверх) і приватну частину, призначену для сну (мансарда). Сходи не утруднює підйом, т. к. з'єднує лише два поверхи. Крім того, у неї в інтер'єрі виграшна роль: вона є привертає увагу елементом простору. Співвідношення вартості будівництва та отриманої площі досить вигідне. Мало стін (тільки перший поверх, можливо, фрагмент зверху під дахом влаштовані житлові приміщення. Експлуатація теж не пов'язана з надмірними витратами. За рахунок компактного обсягу і обмеженій площі зовнішніх огороджувальних конструкцій будинок з мансардою легко може стати енергозберігаючим: для цього досить подбати про гарну теплоізоляції і обладнати його сучасними системами. Для деяких певним огорожею функціональності можуть стати скошені скати даху. Звичайно, це може бути проблемою, але тільки в будинку, проект якого виконаний погано. Продумана висота аттиковой стіни, відповідний кут нахилу ската, а також планування приміщень, що враховує формування даху, в результаті дають функціональні і зручні приміщення. Там, де скоси дійсно заважають (наприклад, у ванній), можна зробити широку люкарну і навіть підняти частину даху в певній частині будинку, завдяки чому архітектура будинку може бути більш різноманітною.
Часто буває так, що програма експлуатації першого поверху в результаті займає набагато більшу площу, ніж на мансарді. Це дозволить вільно облаштувати самі низькі ділянки під скосами, а весь дах посадити низько, з користю для пропорції обсягу. Такий будинок легко збереже зручний масштаб. Стіни не будуть високими, навіси або карнизи не дуже високо підняті, а скоси даху будуть приховувати справжню кубатуру і розмір будинку. Особливістю будинку з мансардою є те, що він відразу пропонує певний стиль. Для одних це буде недоліком, для інших - гідністю. Але, безсумнівно, він має традиційний характер. Природно, деталі, форма обсягу і отворів можуть надати йому більш сучасний вигляд, хоча завжди це буде "будинок з мансардою".
Двоповерховий будинок. На його будівництво потрібно більше матеріалів: вже є стіни і два повноцінних поверхи і додається додаткове перекриття. Тим не менш, незважаючи на його значну вартість, користі чимало. Поверх має прямі стіни, що, без сумніву, більш функціонально, ніж навіть найкращим чином розташовані скоси. Кожен квадратний метр другого поверху може бути повністю використаний. Площа даху може бути менше (покриття обійдеться дешевше), а її конструкцію можна раціонально розпланувати, не переживаючи, що колона потрапить на середину кімнати. У двоповерховому будинку можна застосувати більше архітектурних рішень, ніж в будинку з мансардою. Питання функціональності мансарди не обмежує форму даху. Відповідно, дах може мати менший або більший ухил, що безпосередньо впливає на характер будинку.
Вона може бути класичною, тобто просто мати малий ухил (і за рахунок цього не кидається в очі, не дуже суттєвою для обсягу в цілому), завершується карнизом. Може бути плоскою, з відведенням води у внутрішні або зовнішні водостічні труби, абсолютно невидимою, прихованої за аттиком. З великими вікнами і сміливими відкритими фрагментами - буде сучасною віллою. Але настільки ж добре дах може закінчуватися широким карнизних звісом, що додасть їй більш традиційний вигляд.
Одноповерховий будинок. Такий будинок - це функціональний рай. Може це перебільшення, але сходи -досить обтяжливий елемент будинку.
Одноповерховий будинок в основі своїй досить ексклюзивний. Порівняно з дворівневими будинками, що мають таку ж площу, він коштує більше. Починається вже з ділянки, який повинен бути просторим, а ділянки під будівництво недешеві. Дорогим є і саме будівництво. Велика площа забудови означає більше траншей і фундаментних стін. Далі стіни, перекриття, дах, водостоки, вимощення по периметру будинку тощо - загалом кількість все більше, і все довшими. Попереджаю: тут мова йде про будинок площею приблизно 150 кв. м. Невеликі, мають просту форму будинку можна накрити без пристрою перекриття, а за допомогою дерев'яних кроквяних ферм, що зменшить витрати. Але великий одноповерховий будинок (такий, який можна порівняти з двоповерховим) не вдасться звести до найпростішої формі обсягу. Якимось чином він повинен мати членування, бути розбитий на сегменти.
Планування приміщень в одноповерховому будинку може створювати проблеми. Збереження поділу на загальну та приватну зони вимагає чимало винахідливості і не кожному архітектору це вдається. Одноповерховий будинок чудово вписується в оточення, не домінує, у нього зручний масштаб. Але його архітектура приховує в собі певні небезпеки: не потрібно багато для того, щоб він своїм виглядом нагадував сарай, ніж елегантний будинок. На жаль, досить популярні, мають малий ухил скати (навіщо робити більший ухил, якщо горище не експлуатується) при скромній обробці і відсутності деталей сприяє тому, що будинок нагадує господарську споруду.
При великому ухилі скатів дах придбає відповідний вага, пропорції будинку стають краще, і в цілому він виглядає виразніше. Але в цьому випадку завжди з'являється спокуса - все ж використовувати частину горища. Існує небагато людей, який повністю ігнорує таке простір. На практиці відбувається так, що в найвищій частині одноповерхового будинку під дахом з'являється якесь додаткове приміщення. Це може бути, наприклад, майстерня, маленький зал для домашнього кінотеатру, кімната для відпочинку чи іншого заняття - приміщення, не використовується кожен день. Следовательно, нужно построить и лестницу. Дополнительную площадь на мансарде мы можем использовать для того, чтобы сделать гостинную выше - открытую вплоть до кровельного ската. Это очень привлекательное решение. Естественно, одноэтажный дом может иметь плоскую крышу. В этом случае все зависит от стен- пропорции, формы и размеров проемов и т.д. Роскошные современные дома часто представляют собой одноэтажные застекленные павильоны. Насколько, с функциональной точки зрения, мы находимся в раю, настолько стоимость эксплуатации переносит нас в другую приземленную реальность. Складний об'єм, великі віконні прорізи і цікава інтеграція в сад, то є те, за що ми любимо одноповерхові будинки, пов'язані з чималими витратами на опалення і зміст. Підводячи підсумок, можна стверджувати: одноповерховий будинок - це немало клопоту і витрат, але якщо хтось може собі це дозволити, то варто його вибрати.